Anahtar Kelimeler: Yıla uçak

YAZARLAR

100.Yıla 100 uçak

Sivas kongresinin 100.yılında her alanda etkinlikler yapılmaya devam ediyor. Türkiye´ye bir çok yeniliğin gelmesinde önemli rolü olan Nuri Demirağ´ın ilk uçağının 100 adet maket uşağı 100.Yıla özel olarak yapılıyor.

Hakan Bakar

Sivas Belediyesi İhramcızade Kültür ve Sanat Merkezinde model maket uçak eğitmenliği yapan Nuh Özçelik (59), Sivas Kongresi´nin 100´üncü yıl etkinlikleri kapsamında  Nuri Demirağ´ın Nud 36 uçaklarını 100.Yıla özel 100 adet yaparak Eylül ayında sergi açacaklar.

Özçelik, ?Sivas Kongresinin 100.Yıl anısına Sivas´ımızın yerel değeri, ülkemizin Milli değeri Nuri Demirağ´ın 1936 yılında ürettiği ilk Türk uçağı olma özelliğini taşıyan ´Nud 36 uçaklarının maketini yapıyor. 100.Yıla özel, 100 adet yaparak hem Sivas Kongresinin 100.Yılına hem de Nuri Demirağ´ın isminin yeni kuşaklar tarafından tanınması ve bilinmesi adına bir katkıda bulunmak için böyle bir sergi açarak bizimde katkımız olsun istedik. Eylül ayında Kongre haftasında sergimizi açacağız. Şu ana kadar 70´e yakın uçağı tamamladık. İnşallah önümüzdeki haftalarda tüm uçakları tamamlamış olacağız. Güzel bir kompozisyon şeklinde sergimizin sunumunu yapacağız. Açacağımız sergimizde gençlere geçmişimizi öğretmek ve geleceklerine yön vermeyi amaçlıyoruz. İnşallah yaptığımız bu çalışmalar ile faydalı oluruz. Tüm halkımızı Eylül ayında kongre haftasında açacağımız sergiye davet ediyorum.?şeklinde konuştu.