Anahtar Kelimeler: SONRA YENİDEN

YAZARLAR

17 YIL SONRA YENİDEN

1941 yılında Nuri Demirağ tarafından Divriği’ye yaptırılan Türkiye’nin ilk ilçe havaalanlarından biri olması ile bilinen Divriği Havaalanı'nda 17 yıl sonra yeniden uçuş gerçekleştirilecek

Ayşe Mine EĞÜZ/

Türkiye’de uçak fabrikasının kuruluşu, sigara kağıdı üretimi, yerli paraşüt üretimi gibi ilkleri gerçekleştiren, özellikle havacılık sanayisinde başarıları ile anılan Nuri Demirağ’ın yıllar önce Divriği’ye yaptırdığı havaalanı yeniden faaliyete geçirilecek.

Divriği Havaalanı'nı ziyaret eden Vali Salih Ayhan, 2021 yılının yaz döneminde ilk uçuşun gerçekleştirilmesinin planlandığını söyledi.

Nuri Demirağ’ın kendi yaptığı yerli ve milli uçakların indiği bir yer olan Divriği Havaalanı hakkında bilgi veren Vali Salih Ayhan şunları söyledi;

“Yerli ve milli uçağın yapılmaması için yapılan manipülasyonlar ve buraya kurduğu Gök Okulu'nun açılmaması yapılan adımlar sonrası maalesef hayallerini uçurtan adam Nuri Demirağ'ın bu planı gerçekleşmedi. Zaman zaman kullanılan havaalanı 2004 yılında atıl durumda kaldı. 2010 yılında burasını özel bir müteşebbis satın aldı. Divriği'ye gönül vermiş, değerli bir iş insanı burayı yeniden satın aldı. Şimdi ise sivil havacılık projeleri hazırlanıyor. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğüne müracaat edilecek ocak ayında. Bu onaylandıktan sonra apronları, kuleleri, girişi-çıkışı ve pistleri tanzim edilecek.

2021’de hazır

2021 yaz döneminde buraya ilk inişin gerçekleşmesi planlanmakta. Divriği açısından büyük ve heyecan verici bir proje. İlçemizde yapılan diğer projeler de düşünüldüğü takdirde turizm şirketlerinin burada oluşturduğu hareketlilik Divriği'ye ayrı bir hareket verecek. Sivas'ın her alanda geleceği parlak. Heyecanla bekliyoruz. Biz de gerekli tüm desteği vereceğiz."