“Haksızlıkların karşısındayız”

Bal, “Biz Sendika olarak yapılan haksızlıkların karşısındayız. Tarım, ormanda bütün meslektaşlarımızın haklarını aramaya devam edeceğiz.” dedi.

Zübeyde DARENDELİ

Anadolu Tarım Orman Sendikası ATORSEN Genel Başkanı Ali BAL 

Orman Genel Müdürlüğü görevde yükselme mülakat sonuçlarının açıklanması ile ilgili yaptığı açıklamada Orman muhafaza memurları alımının adil olmadığını söyledi.

“ORMAN MUHAFAZA MEMURU OLMADAN ORMAN OLMAZ”

Mülakat adaletsizliği hakkında kafaları karıştıran, sınavda 90 ve üzeri puan alıp yerine 60 puanla mülakatta yerleştirilen onlarca personelin varlığının olduğunu söyleyen ATORSEN Genel Başkanı Ali Bal açıklamasında şu ifadelere yer verdi.  “Tarım ve Orman birleşti, 1974 yılındaki asli halini aldı. Başına Dr. Bekir Pakdemirli getirildi. Emektarları olarak bu gelişmelere sevindik. Personel ve kadrolarda iyileştirmeler, yeni alımlar için ilk etapta 5000 Orman mühendisi, muhafaza memuru ve diğer kadrolardan alım yapılacağı açıklandı. Sayın Bakanımız, alımlarda; “asla torpil olmayacak, kimse bu konuda bize gelmesin” dedi. Peşinden bir başka konuşmasında “asla sendikal ayrımcılık yapmayacağız” diye duyurdu.

Yılların basın mensubu olarak bu açıklamaları ilgi ile izledik. Zira “her şeyi istişare ile yapacağız,” diyen bir yönetici geldi aklımıza. Tarım ve Orman bir ülkenin nefesi, aşı ve suyudur, bu üç ana unsur olmadan hiçbir canlının yaşaması da mümkün değildir. Tarımın veteriner, ziraat, tekniker, teknisyeni, işçisi çiftçisi, üreticisi olmadan tarım olmaz. Ormanın da mühendisi, teknikeri, teknisyeni, illa da (BİR KISIM) Orman Muhafaza Memuru Olmadan orman olmaz.”

“BU SİSTEMLE ÜLKE ORMANLARI VE ORMANCILIĞI KAYBETMEKTEDİR”

Orman Muhafaza Memuru (OMM) için yapılan mülakatlardan iki ay, orman mühendisleri için yapılan mülakat işlemlerinin tamamlanmasından da bir ay geçti.  Diyen Bal şöyle devam etti. 2 bin700 OMM alımı ve Bin 150 orman mühendisi alım sürecinin tamamlandığını, peşinden de unvan değişikliği ve OGM’nin bugünlerde gerçekleştirdiği görevde yükselme sınav sonuçlarını duyurdu Tarım ve Orman Bakanlığı. Orman muhafaza memurunun, yükselmesi, iş koşullarının iyileştirilmesi ve refaha kavuşturulmasında en büyük engel yine (hakkaniyetleri olanları tenzih ederiz) bu kurumun yöneticileridir.  Yönetimler, ülke ormancılığını ileri taşımak için,  raporlar yapar,  fizibilite çıkarır, her 5 yılda bir plan ve program yapar. Teşkilatın en önemli kesimi olan yaptığı 340 kadar işin tamamına yakını teknik ve fiziki olduğu halde, OMM’na teknik kadro bile verilmez. Yine ormancılık yüksekokulu dallarından mezun bayanlar muhafaza memuru alımında bile yer almaz. Teşkilatta mağdur edilen sadece orman muhafaza memurları değil, bu yükü birlikte taşıyan, her gün yüz yüze olduğu orman mühendisleri ve yöneticilerin çoğunluğu da zor durumdadır.  Sonuçta personel sorunları, hak ve adil olmayan bir sistemle Ülke ormanları ve ormancılığı kaybetmektedir.” ifadelerini kullandı.

“SENDİKA OLARAK BU HAKSIZLIKLARIN KARŞISINDAYIZ”

Orman Genel Müdürlüğü görevde yükselme mülakat sonuçları açıklandı diyen Bal,  “Aylardır kamuoyunda üzerine basa basa söylediğimiz “mülakat demek iltimastır, torpildir” söylemi aynen yerini buldu. Mülakat adaletsizliği hakkında kafaları karıştıran, sınavda 90 ve üzeri puan alıp yerine 60 puanla mülakatta yerleştirilen onlarca personelin varlığıdır. Kazananların da birçoğunun masa başı memurları olması akıllara Orman muhafaza memurları alımının adil olmadığını getirmiştir. Orman Muhafaza Memurları;  teknikerliğe layık değilsek, arazide teknik işleri de yapmayalım, alım kriterleri, kurumdaki statüsü mü, bağlı bulunduğu sendika mı, cemaat mi, oy verdiği siyasi parti mi, diploması mı?  Diye haklı olarak sormaktadırlar. Bizler Anadolu Tarım Orman Sendikası olarak bu haksızlıkların karşısında ve tarım, ormanda bütün meslektaşlarımızın yanında hakkını aramaya devam edeceğiz.” şeklinde açıklama yaptı.