YAZARLAR

?AMACIMIZ İHTİSAS ÜNİVERSİTESİ OLMAK?

Kul, ?Üniversitemize tecrübeli bir kadro oluşturacağız. Butik, küçük, etkili ve ürün odaklı bir ihtisas üniversitesi olmak için tüm ekip arkadaşlarımızla birlikte gereken gayreti göstererek, sanayinin ihtiyaçları ile ilgili sorunlara çözüm üreteceğiz. Sav

Hakan Bakar

Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul, basın mensupları ile üniversite için geçici olarak tahsis edilen, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Teknokent eski binasında bir araya geldi.

Gerçekleşen basın toplantısında Sivas´ın 2. Devlet Üniversitesi olan Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesinin kuruluş aşaması ve gelinen süreç ile ilgili bir sunum yapan Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul, kısa, orta ve uzun vadedeki planlamaları ve  ?Nasıl bir üniversite hedefliyoruz? noktasında Üniversite ile ilgili gelişmeleri paylaştı. 

?AMACIMIZ İHTİSAS ÜNİVERSİTESİ OLMAK?

Rektör Kul, ?Tecrübeli bir kadro oluşturmak için ülkemizin önde gelen başta ODTÜ olmak üzere diğer üniversiteleri ile irtibat halindeyiz. Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi olarak ilk adımlarımızı atmaya başladık. Amacımız İhtisas üniversitesi olmak. Tematik alanda uzmanlaşmak istiyoruz. Üniversitemizde Savunma sanayiyi ön planda tutarak savunma sanayi alanında ürün odaklı işlere odaklanacağız. Üniversitemiz, Milli ve manevi değerler rehberliğinde, bilimsel veriler ışığında çağımızın ihtiyacına cevap veren araştırma faaliyetleri ile bilim ve teknolojiye katkıda  bulunacak, donanımlı bireyler yetiştirmek, bilgiyi tekniğe, tekniği ürüne dönüştürmek şiarıyla Sivas´ımızın 2.Devlet üniversitesi olarak 18 Mayıs 2018 tarihinde kurulmuş olup 27/12/2018 tarihinde Rektör ataması yapılarak kuruluş faaliyetlerine başladık.?dedi.

?SAVUNMA SANAYİ ÜZERİNE YOĞUNLAŞACAĞIZ 

Bizim 2. Üniversitemizde yapacağımız çalışmalarımız hem Ülkemiz hem de Sivas için çok önemli çalışmalar olacak. Yeni bir üniversite olması bizim için büyük bir fırsat. Burada yapacağımız çalışmalar içinde özellikle savunma sanayi üzerine yoğunluğumuz olacak.

Bilindiği gibi Sivas´ta Asalsan hassas optik ile başlayan üretimler diğer yönlerde de devam etsin istiyoruz. Ülkemizin önemli üniversitelerinden biri olan OTDÜ ve diğer bazı üniversiteler ile çeşitli istişareler ve toplantılar yaparak üniversitemizin savunma sanayisi içerisinde olması için akademisyen desteği istedik. Nitelikli akademisyenlerin üniversitemize kazandırılması için girişimlerimiz bu yönde devam ediyor. Yine yüksek lisans ve doktorasını yurt dışında tamamlayanların listesini Milli eğitim bakanlığımızdan talep ederek, genç akademisyenleri  Sivas´a çekmek istiyoruz. Sivas´ın 2. devlet üniversitesini genç dinamik bir akademik kadrodan oluşturmaktan yanayız.? şeklinde ifade etti.

?CÜ´NÜN ARAŞTIRMA MERKEZİNİ ORTAK KULLANCAĞIZ?

Sivas Cumhuriyet Üniversitesine ait laboratuarların olduğunu ifade eden Rektör Kul, ?Arge merkezi 10 bin 400 metre kapalı alandan ve 102 laboratuardan oluşmakta. Biz CÜ ile ortak olarak kullanacağız. Sayın CÜ Rektörü Sayın Alim Yıldız ile iki üniversite arasında bir protokol imzaladık. CÜ´ deki laboratuarları araştırma merkezimiz ortak kullanacak. Şu an aynı bölgede aynı kampus içindeyiz. Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi olarak 2019 yılının Eylül veya 2020 yılının Şubat ayında yüksek lisans ve doktora öğrencilerini almaya başlayacağız. Projelerimizde yapılacak çalışmalar içinde nitelikli insan yetişecek.Yüksek lisans öğrencilerine savunma sanayi tarafından iş imkanı da doğmuş olacak. Bizim üniversiteyi bitirenler şunu unutmasınlar ki işsiz kalmayacaklar. İhtisas üniversitesi olmak için nitelikli akademisyenler yetiştirmek işitiyoruz. Şu an bize ulaşan 4 kişi yurt dışındanki üniversitelerden gelmek isteyenler var. Yine sabancı üniversitesinden gelmek isteyenlerde var.? şeklinde dile getirdi.

?SANAYİNİN İHTİYAÇLARI İLE İLGİLİ SORUNLARA ÇÖZÜM ÜRETECEĞİZ?

Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesinin misyonundan da bahseden Kul, ?Ulusal ve uluslararası alanda proje sahibi akademisyenlerden müteşekkil eğitim öğretim ve araştırma alt yapısı ve potansiyeli ile etik ve milli değerlere bağlı Sivas´ın, bölgenin, toplumun ve sanayinin ihtiyaçları ile ilgili sorunlara çözüm üreten  proje öneren sosyal sorumluluğa sahip bir kimlik ile öne çıkan bir üniversitedir. Üniversitemizde Havacılık ve uzay bilimleri fakültesi, Mühendislik ve doğa bilimleri fakültesi Bunlar teknoloji üreten bölümler olacak. Birde Tarım bilimleri ve teknolojileri fakültesi olacak. Bunların hepsi için alt yapılar oluşturuluyor. Uluslararası alanlar ile iş birliği içinde olacağız. Yine üniversitemizde Sivas meslek yüksek okulunu havacılık alanında öne çıkaracağız. Lisansa üstü eğitim Enstitüsü ve yabancı diller yüksek okulu olarak öğrencilerimizi alıp yetiştireceğiz. Okulumuz için 40 profesör, 45 Doçent, Dr. Öğretim üyesi 75, öğretim görevlisi 60, araştırma görevlisi 80 ve toplamda 341 idari personel ile tam anlamıyla hizmet vereceğiz. Tabi şuan için 2019 yılında 20 öğretim elemanı ile 15 idari personel oluşturacağız.?şeklinde dile getirdi.

?LİSANSÜSTÜ EĞİTİMLER İLE EĞİTİME BAŞLAYACAĞIZ?

Kul, ?2019-2020 eğitim yılı için lisansüstü eğitimler ile eğitime başlayacağız. Büyük işler ekip ile olur. Güçlü bir ekip oluşturacağız. Nisan ve Mayıs ayında da lisansüstü eğitimler verilmeye başlanacak. Bu eğitimler İngilizce olacak. İngilizce bilmeyenler için sınıflar oluşturacağız. Lisans eğitiminde tamamen yeni teknolojiler kullanılacak. Bizden mezun olduktan sonra piyasanın en iyi mühendisleri olacaklar. Simülasyon merkezi ve tasarım programları üzerinde yoğunlaşacağız. Tasarım programları ile bilgisayarlarda ve sanal ortamda üreteceğimiz birçok şeyi deneme şansımız olacak. Simülasyon sayesinde her şeyin hesabı daha kolay yapılacak. Savunma Sanayisine verilen teşvikler var. Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi olarak Savunma sanayisine ağırlık vereceğiz. İş adamlarımız için projeler üreterek onların üretime yönelmelerini sağlayacağız. Ülkemizde üretilecek ürünü ülkemiz 10 yıl boyunca yerli malı olduğu için alma garantisi veriyor. Sivas´ın 2. Devlet üniversitesinin tam anlamıyla hayata geçmesi için 45 milyon liraya ihtiyacımız var. Bizler burada ekip arkadaşlarımız ile işin başındayız. Ve en kısa sürede Üniversitenin belli bir bölümünü hayata geçirmek için öğrenci alımları yapmaya başlayacağız. Üniversitemizden mezun olanların iş bulmak gibi problemleri olmayacak. İleride bizim mezun ettiğimiz öğrenciler aranan bir personel olacaklar. Üniversiteden mezun olan gençlerimiz özellikle savunma sanayisinde çok rahat iş sahibi olacaklar. Yani mezun olunca İş problemi olmayacak.? şeklinde söyledi.

?ETKİLİ BİR ÜNİVERSİTE OLACAĞIZ?

Önümüzdeki süreçte Sivas ili özelinde bölgenin ve ülkenin savunma sanayi ve teknolojisi alanında, tarım teknolojileri ve havacılık ve uzay teknolojileri alanında ihtiyaç ve önceliklerini tespit etmek ve Üniversitemizin yöneleceği öncelikli alanları belirlemek amacıyla tüm paydaşların katılımıyla bölgesel/ulusal katılımlı çalıştaylar düzenleyeceklerini dile getiren Kul,? Üniversitemiz için uygun görülen fuar ve kongre alanında çalışmalar bitince rektörlük binamız, bazı bölümler ve  özellikle havacılık uzay bilimleri bölümünü orada hayata geçirmeyi planlıyoruz. Yer müsait tavanlar çok yüksek. Elverişli bir bina olacak. Bizim üniversite butik küçük ama etkili bir üniversite olmamız için gayret edeceğiz. Tabi ileriki yıllarda Kurt deresi bölgesinde bir kampus alanı oluşturulacak. Aslında Kurt deresi için resmiyette bizimle alakalı bir evrak yok ama Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla oralarda üniversitemize tahsis edilecek. Üniversitemize bir logo lazım onu da zaman içerisinde bir logo yarışması yaparak logomuzu da belirmeyeceğiz.? şeklinde konuştu.