Anahtar Kelimeler: AŞININ ÖNEMİ ANLATILDI

YAZARLAR

AŞININ ÖNEMİ ANLATILDI

Sivas-Erzincan Tabipler Odası tarafından aşı hakkında düzenlenen konferansta konuşmacı olarak yer alan Prof. Dr. Mehmet Bakır, Koronavirüs salgının da aşının önemine değindi

Ayşe Mine EĞÜZ/

Koronavirüsle mücadele noktasında aşı olmanın önemine her geçen gün daha fazla değiniliyor. Bu noktada ‘Aşını Yaptır Sevdiklerini Koru’ sloganıyla yola çıkan Türk Tabipler Birliği Sivas- Erzincan Tabip Odası Covid-19 Pandemisi ve Aşının Önemi konulu konferans düzenledi. Numune Hastanesi konferans salonunda düzenlenen konferansa Sivas- Erzincan Tabip Odası Başkanı Do. Dr. Şeyda Figül Gökçe, Genel Sekreter Ali Taşcıoğlu, Numune Hastanesi Başhekimi Kenan Kaygusuz, Konuşmacı Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı uzmanı Prof. Dr. Mehmet Bakır ve öğrenciler katıldı.

İlk olarak Koronavirüs hastalığı hakkında bilgi aktaran Bakır, “Etrafta aşı hakkında kafa karıştırıcı birçok görüş yer alıyor. Virüs dağıldıkça yeni varyant dediğimiz varyantlar ortaya çıkıyor. Aşılıyız korunuyoruz ama bu varyantların çıkması da tekrar enfekte olma riskini de beraberinde getiriyor. Şu an da Delta Varyantı dünyada yaygın olan. Yeni varyantın henüz çok fazla olmadığı tahmin ediliyor. Ülkemiz aşı uygulanmasında iyi durumda. Bazı ülkelerde aşılama oranı yüzde 10’un altında. İşte bu noktada dünyanın tüm ülkelerin arasındaki adaletsizliğin giderilmesi için zorlanması gerekir. Dünya Sağlı Örgütü aşı için çaba sarf ediyor. Aşı olmak önemli bir husus” diye konuştu.

Konferans sunum üzerinden devam etti.