Anahtar Kelimeler: ‘BATMA’ SİNYALİ

YAZARLAR

‘BATMA’ SİNYALİ

SOYSADER, ham madde fiyatlarında yaşanan artışın ardından yemek hizmeti veren firmaların batma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını açıkladı

Çetin POLAT/

Salgın sürecinde yaşadığı sıkıntıların yanı sıra kurda yaşanan dalgalanmalar nedeniyle zor bir süreç geçiren yemek firmalarının batma tehlikesi yaşadığını belirten Sivas ve Orta Anadolu Yemek Sanayicileri Derneği (SOYSADER) Başkanı Serdar Dağlar, yemek maliyetlerinin yaklaşık 5 katına çıktığını vurguladı.

Dağlar, un, yağ ve şeker başta olmak üzere pek çok temel gıda ürününe yapılan zamlardan sonra yemek hizmeti veren firmaların artan maliyetleri karşılayamaz duruma geldiğini belirterek, “Özellikle kamu kurum ve kuruluşlarına ihale usulüyle yemek hizmeti veren catering firmaları gıda fiyatlarında yaşanan artışın ardından zarar etmeye başladı. Yemek firmaları batmanın eşiğine geldi. Yaptığımız sözleşmelerdeki yemek maliyetleri yaklaşık 5 kat arttı. Ancak yaşanan bu artışı maalesef fiyatlara yansıtamıyoruz” dedi.

Yemek firmalarının pek çok sorunla mücadele ettiğine dikkat çeken Dağlar açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi; “Firma sahipleri tazminatları yakma durumuna geldi. Yemek firmaları olarak gıda fiyatlarında yaşanan artışın ardından çok durumdayız. Maliyetler artıyor. Artan maliyetler karşısında yemek fiyatını artıramayan firmalar işletmelerini kapatma noktasına geldi. Borçlanan işletmeler var. Pek çok sorun olmasına rağmen çözüm de yok çözüm üretende yok. Biz tüm zorluklara rağmen müşterilerimizi mağdur etmemek adına tüm imkânları zorlayarak hizmetimizi sürdürmeye devam ediyoruz. Ancak ne zamana kadar sürdürebiliriz, bu şartlar altında ne kadar hizmet verebiliriz bilmiyoruz.

BIRAKIN KAR ETMEYİ MALİYETLERİ BİLE KARŞILAYAMIYORUZ

Okullara, hastanelere, kamu kurumlarına yemek hizmeti veriyoruz. Ancak maliyetler o kadar arttı ki bırakın kar etmeyi artık maliyetleri bile karşılayamaz duruma geldik. Bizler yemek firmaları olarak pandemi sürecinde dahi devletimizin milletimizin yanında olduk. Her türlü fedakarlığı gösterdik. Ancak bizlerde tükenme noktasına geldik. Yetkililerden sorunlarımıza bir çözüm bulunmasını bekliyoruz. Stokçular firmalara mal satmıyor. Firmalar et alamıyor. Özellikle yağ ve un fiyatları aldı başını gidiyor. Parasını verdiğimiz halde bazen mal bulamıyoruz.

SORUNLARIMIZA ÇÖZÜM BEKLİYORUZ

Yaşadığımız bu sorunlar çözülmezse kendi çözümümüzü kendimiz bulacağız. Bu anlamda malzeme kalitesini düşürebiliriz. Gıda sektöründe malzeme kalitesinin düşmesi de başka problemleri beraberinde getirecektir. Artık zararına çalışmak hizmet vermek bizlerin kaldırabileceği bir yük değil. Ya sözleşmeler revize edilsin ya da bizlere bir yol gösterilsin. Bizler sadece yemek hizmeti vermiyoruz. Aynı zamanda çok sayıda insanımıza istihdam sağlayarak ülke ekonomisine ciddi katkılar sunuyoruz.”