YAZARLAR

Çalıkuşu Balesi İzleyenleri Büyüledi

4 Eylül Sivas Kongresi´nin yıl boyunca devam eden 100. Yılı Etkinlikleri´ne bir yenisi daha eklendi. Reşat Nuri Güntekin´in ölümsüz romanından uyarlanan ?Çalıkuşu Balesi? yeni hizmete giren ve Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezinin açılışına özel olarak sey

Kültür ve Turizm Bakanlığı Samsun Devlet Opera ve Balesi Sanatçılarının, Samsun Devlet Klasik Türk Müziği Korosu ile Opera ve Balesi Orkestra Sanatçıları eşliğinde 2 perdeden oluşan bale gösterisine Sivaslı sanatseverlerin ilgisi yoğun oldu.

Çalıkuşu balesinin kostüm ve dekor tasarımları 1920-1930 yıllarına uygun olarak Alexandre Vassiliev, müzik düzenlemeleri Erkan Yüksel, ışık tasarımı ise Oğuz Murat Yılmaz tarafından yapıldı.

Sivas Vali Yardımcısı ve Sivas İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Nabi Kaya, Vali Yardımcıları Yeliz Yıldızhan, Mustafa Yüksel Karadağ, İl Kültür ve Turizm Müdürü Teoman Karaca ve Sivaslı sanatseverlerin katıldığı programda, dönemin ruhunu izleyenlerin içine işleyen ´Çalıkuşu Balesi´ Devlet Sanatçısı Merih Bahar Çimenciler´in koreografisiyle tam not aldı.

Program, 100. Yıl Anı Pulu takdimi ve toplu foto çekimi ile sona erdi. / Hakan BAKAR

 

 /resimler/2019-11/13/1758583176598.jpg