YAZARLAR

ÇAYIR: MÜTEAHHİT ÖNÜNÜ GÖREMİYOR

ÇAYIR: MÜTEAHHİT ÖNÜNÜ GÖREMİYOR

Döviz ve altın kurundaki yükselişin ardından inşaat ve emlak sektöründe yaşanan sıkıntıları aktaran SEMDER Başkanı Kerim Çayır, Sivas’ta üretim sıkıntısı olduğunu açıkladı. Müteahhidin önünü göremediğini kaydeden Çayır, yeni yılda fiyatların artacağını söyledi

Ayşe Mine EĞÜZ/

Salgın süreciyle birlikte yavaşlayan inşaat sektörü şimdi de artan kur fiyatlarıyla sarsılmaya başladı. Emlak Müşavirleri ve Danışmanları Derneği (SEMDER) Başkanı Kerim Çayır, ilimizde ciddi bir iş gücü piyasasını da oluşturan sektörde üretim sıkıntısı yaşandığını açıkladı.

YATIRIMCIYA ÇAĞRI

Döviz ve altın kurlarındaki artışı işaret ederek gayrimenkule yatırım yapmak isteyen vatandaşların elini çabuk tutması gerektiğini de vurgulayan Çayır, 2022’de döviz ya da altın kuru düşse dahi gayrimenkul fiyatlarının artacağını söyledi.

Geçen aylara göre gayrimenkul piyasasında artık yaşandığını söyleyen Çayır, “Dolar kurları ve altınların artmasıyla birlikte tüm ülkede sorun olan normal şartlarda doların artışıyla 1 aylık zaman dilimindeki fark ne yazık ki vatandaşın gayrimenkul satışıyla bir değil. Dolar ve altın kurlarındaki yükseliş tabi ki sektörümüzde biraz değer artışı yaratıyor fakat bunu normal yapılması gerekiyorken vatandaşımız ne yazık ki bunu aşırı şekilde kullanıyor ve dolayısıyla piyasada kitleniyor. Piyasa kitlendiği zamanda alışveriş düşük oluyor. Gayrimenkulün eder fiyatı var. Ederinin üzerinde bir ürünü satmakta her iki taraf için de iyi bir durum değil. Geçen yıla göre şu anda fiyatlar arttı. Ama önümüzdeki süreçte döviz kurları düştüğü zaman gayrimenkul fiyatları düşmeyecek. Gayrimenkul piyasası hiçbir zaman gördüğü değerin altında hiçbir zaman olmadı” dedi.

‘ÜRETİMDE SIKINTI VAR’

Şehrimizde inşaat sektörünün üretim aşamasında biraz sıkıntı çektiğini ifade eden Kerim Çayır, “Sektörün öncüleri üretim yapmakta tereddüt ediyor. Çünkü Müteahhit firmalar önünü göremiyor. Dolayısıyla 2022 yılına girmemize şurada 1 ay kaldı. Bu süreçten sonra fiyatlar artar. Vatandaş o yüzden elini çabuk tutsun. 2021 yılında fiyatlar artmış gibi gözükse de 2022 yılında fiyatlar daha da artarak karşımıza çıkacak. Yatırım yapmak isteyenler ya da ev ihtiyacı olanlara tavsiyem kredi oranları da günümüz şartlarında normalken evlerini alması. Kredilerin düşmesini beklemelerini tavsiye etmiyoruz. Kredi oranları düşünce de fiyatlar artıyor. Şu son zamanda vatandaşlar kendilerine makul bir ev bulduklarına inandıkları an alsınlar. Çünkü 2022’de mutlaka fiyatlar artacak” şeklinde konuştu.

‘FIRSATI KAÇIRMASINLAR’

Gayrimenkule yatırım yapmak isteyenleri seslenen Çayır, son olarak şunları ekledi; “Bizim gibi düşünüp bilinçli olan vatandaşlar şu anda evlerini alıyor. Piyasada hareketlenme söz konusu. Bu vatandaşlar döviz kurlarının artmasıyla birlikte dövizlerini ve altınlarını bozdurup gayrimenkule yatıranlar. Çünkü elle tutulur yatırım olarak gayrimenkul olarak görülüyor.”