YAZARLAR

‘EKONOMİ GÜVENLE YÜRÜR’ (VİDEO)

Partisinin 1. Olağan Kongresi’ne katılmak üzere Sivas’a gelen Deva Partisi Ali Babacan, yaptığı konuşmada Türkiye’yi hızla barışa ve huzura götüreceklerini dile getirerek ekonominin güvenle yürüyeceği vurgusu yaptı

Ayşe Mine EĞÜZ/

Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin 1. Olağan Kongresi’ne katılmak üzere ilimize geldi. İlk olarak bir otelde sabah kahvaltısında basın mensupları ile buluşan Ali Babacan, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Ardından İl Başkanlığı Kongresine geçen Babacan burada yaptığı konuşmada tarımdan ekonomiye birçok noktaya değindi.

İlk olarak askerin parmak salladığı günlerin asla geri gelmeyeceğinin altını çizen Genel Başkan Babacan, “Türkiye’yi hızla huzura, barışa ve adalete götüreceğiz. Türkiye’de hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. O eski günlerdeki gibi birilerinin makbul vatandaşlarıymış, ötekilermiş, berikilermiş, ayrımcılık falan olmayacak. Sokak ortasında ‘Nerede bu devlet’ diye kendini sahipsiz hisseden vatandaşlarımız olmayacak. Askerin parmak salladığı, bürokrasinin kendini siyasetin üzerinde gölge irade ilan ettiği, yargının kendisini yürütmenin yerine koyduğu günler asla gelmeyecek” dedi.

'ADALETSİZ BİR HESAPLAŞMA HUZUR GETİRMEZ’

Ülkedeki farklılıklara değinen Babacan, “Gücü ele geçirenin zayıfı ezdiği, nöbetleşe zorbalığın hüküm sürdüğü bir Türkiye’ye, bir daha asla izin vermeyeceğiz. Türkiye’yi, öfkeye teslim etmeyeceğiz. Çünkü çok iyi biliyoruz ki; her gecenin bir sabahı, her kışın bir baharı, her kavganın bir barışı vardır. Kutuplaşmadan, bağırış çağırıştan kimseye bir hayır gelmez. Adaletsiz hesaplaşma huzur getirmez. İşte biz bu nöbetleşe zorbalık dediğimiz yola, bu kısır döngüye girmeyeceğiz. Yola çıkarken yazdığı hedeflerin, ideallerin, sözlerin hepsini yolda yürürken kaybetmiş bu iktidarı ilk seçimde uğurlayacağız. Ancak ülkemizin bir intikam ve rövanş sarmalına, bir devri sabık dönemine girmesine de izin vermeyeceğiz. AK Parti’ye destek vermiş tüm vatandaşlarımıza sesleniyorum: Hiç kaygınız, korkunuz, endişeniz olmasın. Kazanılmış haklarınızın, helal lokmalarınızın hepsinin güvencesiyiz. Tüm haklarınız, hukukla teminat altındadır. Bugünkü iktidar tarafından iade edilmemiş, gasp edilmiş tüm hakları da derhal tanıyacağız. Şu anda küçük, marjinal bir grup var. Daha muhalefetteyken iktidarın gidici olduğunu anlayınca parmak sallıyor. Bunları görüyoruz. Hiç merak etmeyin o devirler bitti. Biz o parmak sallayan zihniyete de pabuç bırakmayız. Kimse boşuna heveslenmesin. Hiçbir ev açlığa, yokluğa terk edilmeyecek.

ERTELEME VE DESTEK VAADİ

DEVA Partisi’nin tarım eylem planından da bahseden Babacan çiftçilere ve hayvancılara yönelik vaatlerini şöyle anlattı: “Tarım desteklerini, yani çiftçinin üreteceği ürüne vereceğimiz destekleri daha ekim olmadan önce açıklayacağız ve üretimin olduğu yıl içinde vereceğiz. Çiftçimize kullandığı gübrenin yüzde 50’sini destek olarak vereceğiz. Çiftçilerimizin birikmiş kredi borçlarını önce donduracağız, faizi sıfırlayacağız ve 2 yıl ödemesiz uzun vadeye yayacağız. DEVA iktidarında Ziraat Bankası’nı yeniden çiftçinin bankası yapacağız. İktidarımızın ilk 5 yılında Türkiye’nin tümünde tüm tarımsal sulama yatırımlarını bitireceğiz. Hem çiftçinin üzerindeki maliyeti azaltacağız hem de suyu tasarruflu kullanacağız. Tarımsal sulamada kullanılan elektriğe özel, düşük fiyatlı tarife uygulayacağız. Yem masrafının cinsine göre yüzde 50’ye kadar olan kısmını devlet olarak karşılayacağız.”

‘SİVAS’A VERİLEN SÖZLER UNUTULMUŞTUR.

Milletvekillerinin seçim döneminde Sivas’a verdiği sözleri unuttuğunun altını çizen Deva Partisi İl Başkanı Serdar İnce, “Sivas’ta yoğun bir şekilde çalışmalara başladık. 28 yaşından beri birçok sivil toplum kuruluşlarında başkanlık yaptım. Başkanlık yaptığım süre boyunca hiçbir zaman bir cebimde kaşık bir cebimde makas olmadı. Açılış gördüğünde kurdele kesen yemek gördüğünde davete katılan bir başkanlık sergilemedim. Sivas’ın sorunlarını dile getirmeye çalıştım. Bu minval üzerine üretim kurumumu oluştururken aynı liyakat ve aynı heyecanda oluşan bir dava arkadaşlarımla yola çıktım. Çıktığımız bu yolda çok güzel işler yapacağımıza inanıyorum. Bu kadrolar Sivas’ın gelecek 5-10 yılına hizmet edecek kadrolardır. Sivas’ta vekil olan kişilerin birçoğu 9-10 yaşlarında Sivas’tan ayrılmış. Milletvekili olarak da olduğu sene Sivas’a gelmiş insanlardan oluştu. Seçilen milletvekillerimize belki yaklaşık 2 yıl Sivas’ın yollarını, dağlarını ve sorunlarını anlatmaya çalıştık. Ama ne yazık ki seçilen vekillerimizin Sivas’ın dertleriyle ilgilenmediğini yaşadıkları şehirleri gördüklerini gördük. Ben inanıyorum ki Sivas’ta Sivas’ın sorunlarını çözen Sivas’ın kendi öz evlatları olan bir kadronun burada var olduğunu düşünüyorum. Sivas’a verilen sözler unutulmuştur. Her seçim döneminde çeşitli vaatlerle Sivas’a birçok söz verilmiştir ancak her seçim döneminde bu sözlerin unutulduğuna şahit oluyoruz” diye konuştu.