YAZARLAR

"Havayolu, halkın yolu" değil miydi?

Geçtiğimiz günlerde gündeme taşıdığımız ?fiyatlar dudak uçuklatıyor? başlıklı haberimizin ardından Sivas CHP Milletvekili Ulaş Karasu Sivas Nuri Demirağ Havalimanı´na gerçekleştirilen uçuşların yetersizliği ve bilet fiyatlarının yüksekliğini meclise taşıd

Hakan Bakar

Karasu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan´ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, ?Ülke içinden ve dünyanın çeşitli bölgelerinden memleketlerini ziyaret etmek isteyen Sivaslılar ve turizm amaçlı Sivas´a gelen misafirler, özellikle yaz aylarında uçuş sefer sayılarının düşürülmesi ve fahiş bilet ücretleri nedeniyle mağduriyet yaşamaktadır´´ derken havayolu şirketlerinin ekonomi sınıfı olarak adlandırdığı biletlerin 500 TL bandında seyrettiğini vurguladı. Asgari ücretin 2020 TL olduğunu hatırlatan Karasu, ?´Bir iç hat uçuşu için talep edilen ücretler Sivas´a seyahat etmek isteyen yurttaşlarımız için karşılanamaz noktaya gelmiştir´´

?TURİZMİ ETKİLİYOR´

Karasu, önergede şu ifadeleri kullandı: ?´Bu durum bölgemizi ve turizmi olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle; birbirinden değerli etkinliklere ev sahipliği yapan Sivas´a potansiyelinden çok daha az sayıda turist gelmektedir. Vatandaşlarımızın mağduriyet yaşamaması, Sivas´ın turizm potansiyeline tam olarak ulaşması ve memleketini çeşitli zamanlarda ziyaret etmek isteyen yurttaşlarımızın mağduriyetlerinin giderilmesi için ivedilikle adım atılması gerekmektedir.

1- Sivas Nuri Demirağ Havalimanı´na gerçekleştirilen iç hat sefer sayısının artırılması için bir girişimde bulunacak mısınız?

2- Sivas Nuri Demirağ Havalimanı´na gerçekleştirilen iç hat sefer ücretlerinin makul seviyelere indirilmesi için herhangi bir girişimde bulunacak mısınız?´´ dedi.