Anahtar Kelimeler: Nuri Pakdil vefat etti

YAZARLAR

Nuri Pakdil vefat etti

Türk edebiyatının önemli isimlerinden yazar Nuri Pakdil tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın yazar Pakdil´in ölüm haberini Twitter hesabından duyurdu. Türk edebiyatının önemli isimlerinden yazar, şair ve düşü

Üst solunum yolu enfeksiyonu nedeniyle bir süredir Bilkent´teki Ankara Şehir Hastanesinde tedavi gören Pakdil, 85 yaşında hayatını kaybetti.

Pakdil´in cenazesi, bugün Hacı Bayram Camisi´nde ikindi namazını müteakip kılınacak cenaze namazının ardından toprağa verilecek.

Kalın açıklamasında, "Nuri Pakdil bey Hakk´ın rahmetine kavuştu. Kendisine Allah´tan rahmet diliyorum. Bir güzel insan daha göçtü... Mekanı cennet olsun." dedi. Bizim Sivas Gazetesi olarak üstâd Nuri Pakdil´e Allah´tan rahmet, sevenlerine baş sağlığı dileriz.

/resimler/2019-10/18/1519156552007.jpg

NURİ PAKDİL KİMDİR?

1934 yılında Kahramanmaraş´ta dünyaya geldi. Lise eğitiminin ardından İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi´ni bitirdi. İlk çalışmalarını, şiir ve deneme türlerinde memleketinde ´Demokrasiye Hizmet´ gazetesinde yayımladı. Lisedeyken ´Hamle´ adında bir dergi çıkardı. İstanbul´da bir haftalık dergide sanat sayfaları düzenledi. 1969 yılında ´Edebiyat´ dergisini ve 1972´de Edebiyat Dergisi Yayınları´nı kurdu. Edebiyat Dergisi Yayınları´nın ilk kitabı Batı Notları´dır. Edebiyat dergisi, kimi aralıklarla uzun yıllar sürdürdüğü yayınına, Aralık 1984´te ara verdi. Edebiyat Dergisi Yayınları, 1972-1984 yılları arasında 18´i Nuri Pakdil imzasını taşıyan, 45 kitap yayımladı. 28 Şubat 1997 tarihinde Edebiyat Dergisi Yayınları´ndan yeniden kitap yayımlamaya başladı. Daha önce yayımlanan 5 kitabın yeniden çalışılmış basımı ve 12 yeni kitabın ilk basımları yapıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü´ne layık görüldü. Kasım 2014´te Necip Fazıl Saygı Ödülü´nün ilkini aldı.