Anahtar Kelimeler: DERDE

YAZARLAR

O DERDE SON

Hava muhalefeti nedeniyle özellikle kış aylarında sorun yaşanan Nuri Demirağ Havaalanı’nda CAT2 sistemi kurulacak. Böylece yaşanan iniş-kalkış sorunları son bulacak.

Ayşe Mine EĞÜZ

Devlet yatırımları ile Türkiye’nin önde gelen Havalimanları arasında yer alan Nuri Demirağ Havaalanı’nda kurulması gündemde olan CAT2 sistemi yatırım programına alındı. Uçakların iniş ve kalkışlarında büyük kolaylık sağlayan sistem ile birlikte hem muhalefet derdine son verilecek hem de verimlilik artacak.

“TAKİPÇİSİYİM”
Vali Salih Ayhan, yıllardır süren CAT2 sisteminin yatırım programına alındığının ve konuyu çok yakından takip ettiğini söyledi.

Konu ile ilgili yaptığımız araştırmada, havaalanına çoğu zaman uçakların görüş mesafesinden dolayı iniş yapmakta zorlandığını, hava şartları hafif bozulduğunda dahi birçok seferlerin iptal edildiği saptandı. Havaalanı için çok büyük bir handikap olarak dikkat çeken sorunun CAT2 sistemi ile ortadan kaldırılması planlanıyor.
Halihazırda CAT1 sistemi kullanan Havaalanında uçaklar 800 metre görüş mesafesi ile iniş yaparken, yeni sistem olan CAT2 ile bu görüş mesafesi yarı yarıya düşecek.