Anahtar Kelimeler: SAĞLIKCILAR BIRAKTI (VİDEO)

YAZARLAR

SAĞLIKCILAR İŞ BIRAKTI (VİDEO)

Türk Sağlık-Sen’e bağlı sağlıkçılar iş bırakma eylemi yaptı. Şube Başkanı Dursun Özen, bir kez daha sağlıkçılar arasında eşitlik çağrısı yaparken haklarını sonuna kadar arayacaklarının altını çizdi

Ayşe Mine EĞÜZ/

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıkladığı pratisyen hekim maaşlarına 2 bin 500 lira, uzman hekim maaşlarına 5 bin lira ek gösterge zammı yapılmasını öngören düzenleme kapsamında Türk Sağlık-Sen’e bağlı sağlık çalışanları toplu iş bırakma eylemi yaptı. İş bırakma eyleminde basın açıklaması yapan Türk Sağlık-Sen Sivas Şube Başkanı Dursun Özen, eşitlik vurgusu yaptı. Açıklamanın ardından sağlık çalışanları Sağlık Bakanlığını alkışlarla protesto etti.

Ayrışmanın kolay birleşmenin zor olduğunu söyleyen Özen, “Yapılan eylemlerde tepkimiz omuz omuza beraber çalıştığımız iş arkadaşlarımız değil, bu çatı altında hizmet veren arkadaşlarımız arasına nifak tohumları ekenleredir. Sağlık çalışanlarımızın tamamının ücretlerine zam yapılması için başlattığımız mücadelede Türkiye genelinde. Perşembe günü açıklama yapmış, cuma günü ise 1 saat işe geç gelmiştik. Bugünde ülke genelinde iş bırakarak bir kez daha tepkimizi gösteriyoruz. Bizim talebimiz ve tüm sağlık çalışanlarının beklentisi makul, sürdürülebilir ve kalıcı bir ücret politikasının benimsenmesi sağlık çalışanlarımızın tamamının bundan faydalanmasıdır. Sözde bir zam fitili ateşlenmiş ve asıl gündem saptırılmıştır. Niteliksiz bir toplu sözleşmenin, düzeltilmesi beklenirken, bu camiayı birbirine düşürelim zihniyeti kabul edilemez. Çünkü sağlık çalışanlarımızın tamamı ekonomik sıkıntı yaşamaktadır. Tüm sağlık çalışanlarının ücretleri erimiştir. Bir günde hem açıklanıp hem de Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilen düzenleme eksik ve hatalı olmuştur. Bu düzenlemeden çoğu hekimlerimiz faydalanamayacağı gibi zam yapıldı iması yapılıp zan altında bırakılmıştır. Sağ cebinden alıp sol cebine koymak zam değildir” dedi.

‘VEBALE ORTAK DEĞİLİZ’

Türk Sağlık-Sen olarak bu toplu sözleşme vebaline ortak olmadıklarını vurgulayan Dursun Özen, “Talebimizi ve tepkimizi dün olduğu gibi bugün de tekrar dile getiriyoruz   Pandemide omuz omuza cephede savaş veren kahramanlar, Tüm zorluklara rağmen hiç yılmadan devletine ve milletine hizmet eden cefakarlar, Kısacası cefanın talipleri sağlık çalışanlarımızın tamamıdır. Sağlık çalışanları bir bütündür. Sağlık hizmetleri bir ekip işi olduğuna göre bu ekibin her bir çalışanı değerlidir. Bizde çalışanlara bir bütün olarak bakarız. Ne ayrımcılığı kabul ederiz ne de ekonomik kayıplarımızın görmezden gelinmesine razı oluruz. Çünkü biz Türk Sağlık-Sen’iz bizim için her bir çalışan değerlidir. Onların derdi, derdimiz, isteği, isteğimizdir.  Son günlerde görüyoruz ki, özellikle sosyal medyada algı oyunları ve yalanlarla sağlık çalışanlarının arasına fitne sokulmaya çalışılıyor. Çalışanlar için verdiğimiz haklı mücadeleye nifak tohumu ekip, ilgiyi ve gündemi başka yönlere çekmek isteyenler var.  Gerçekleri değiştirip farkı yansıtmak gibi çirkinliklerle uğraşanlar var. İyi bilsinler ki onlara ne bizler ne de çalışanlarımız fırsat vermez. Bu kirli oyunlar tutmaz. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada kaynağından doğru bilgilere itibar edilmelidir” diye konuştu.

‘TALEBİMİZ NET’

Sendika olarak taleplerini dile getiren Başkan Özen, şunları ekledi; “Talebimiz çalışanların ekonomik sıkıntıların giderilmesi içindir. Çalışanları memnun edecek, sağlık kurum ve kuruluşlarının tamamında görev yapan çalışanları kapsayacak makul bir ücret artışı bekliyor ve ümit ediyoruz. Sağlık müdürlüklerinden, toplum sağlığı merkezlerine, aile hekimliğinden acil sağlık hizmetlerine, Bakanlık Hastanelerimizden, Üniversite hastanelere kadar velhasıl sağlık kurum ve kuruluşlarımızın tamamında görev yapan tüm çalışanlarımız ve mesai arkadaşlarımıza bu artış yapılmalıdır. Bundan faydalanmalıdırlar. TBMM’de bu konuda düzenleme yapılacağı yetkililer tarafından ilan edilmişse de biz bunun bir an önce hayata geçmesini, kamuoyu ile paylaşılmasını istiyoruz.”