Anahtar Kelimeler: Sivas’ Ankara’ maket gidecek

YAZARLAR

Sivas’tan Ankara’ya maket uçak gidecek

1936’da, Nuri Demirağ tarafından Nu.D-36 adı verilen ilk tek motorlu uçağın maketi Sivas’ta yapılarak Ankara’daki müzeye gönderilecek.

Hakan BAKAR

Sivas Belediyesi İhramcızade Kültür Ve Sanat Merkezinde model uçak rehberi tarafından Nuri Demirağ’ın yapmış olduğu Nu.D-36 modeli Ankara’da Sakarya meydan muharebesi tarihi milli parkı müzesinde sergilenecek.

Sivas Belediyesi Sosyal İşler ve Kültür Müdürlüğü’ne bağlı İhramcızade Kültür ve Sanat Merkezi’nde model uçak rehber öğretmeni yetkilendirme uzmanı olarak görev yapan Nuh Özçelik, müzede sergilenmek üzere Nuri Demirağ’ın yapmış olduğu Nu.D-36 modeli olan uçağın yapımını tamamladı.

Ankara’da bulunan Sakarya Meydan Muharebesi Tarihî Millî Parkı müzesine konmak üzere geçtiğimiz ay başladığı Nuri Demirağ’ın ilk yapmış olduğu uçağı olarak tarihte yerini alan Nu.D-36 modelin maketini bitirdi.

Özçelik, Nuri Demirağ’ın ilk yaptığı eğitim ve avcı uçağı olan Nu.D-36 modeli ile şu bilgileri verdi. “bir ay kadar önce yapımına başladığım Nu.D-36 modelinin maketi yakın zamanda Ankara’ya gidecek ve müzede yerini alacak. Aslına uygun olarak tasarlanıp planlanıp yapılan maket uçak şu anda Sivas Belediyesi İhramcızade Kültür Ve Sanat Merkezinde ziyaretçilerini bekliyor. Ben buradan vatandaşlarımızı maket uçak Ankara’ya gitmeden gelip görsünler istiyorum.” ifadelerini kullandı.