Anahtar Kelimeler: SULAR DURULMUYOR (VİDEO)

YAZARLAR

SULAR DURULMUYOR (VİDEO)

Sağlık çalışanları cephesinde sular durulmuyor. Pazartesi günü Türk Sağlık-Sen, SES derken dün de yetkili sendika olan Sağlık-Sen’e bağlı sağlık çalışanları iş bıraktı

Ayşe Mine EĞÜZ/

İlimizdeki devlet ve üniversite hastanesinde sağlıkçılar iş bırakma eylemlerine devam ediyor. Pazartesi günü Türk Sağlık-Sen ve SES’e bağlı sağlık çalışanlarının ardından dün de Sağlık-Sen çalışanları iş bıraktı. Salı ve perşembe günü iş bırakacak sendika bir kez daha Sağlık Bakanlığı’na seslenerek sağlık çalışanları arasında eşitlik vurgusu yaparak yanlıştan dönülmesini istedi.

SCÜ Sağlık Hizmetleri Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimlik girişinde açıklama yapan Sağlık-Sen Şube Başkanı Muhittin Musaoğlu, “Geçen hafta çarşamba günü, gündeme bir haber düştü. Hükümet, hekimlere 2 bin 500 ile 5 bin lira aralığında zam verileceğini ve konuyla ilgili yasal düzenlemenin aynı gün Meclise geleceğini açıkladı.  Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik koşullar dikkate alındığında, Hükümetin zam haberinden herkesin memnuniyet duyması gerekir değil mi? Çünkü döviz almış başını gidiyor, artan enflasyon nedeniyle ürünlerin etiketi günden güne değişiyor. Yani para pula döndüğü için fiyatlar cep değil, adeta yürek yakıyor. Hayat her açıdan ateş pahası. İşte böyle bir ortamda herkese değil de hekimlere zam yapılacağı açıklandı. İlk tepkimiz; ‘hekimler hak ediyor, elbette zam yapılacak! Peki ya geride kalan yüzbinlerce sağlık çalışanı, onlara zam yok mu, onlar hak etmiyor mu’ oldu. Bu tepkiyi sadece bizler değil, yüzbinlerce sağlık çalışanı gösterdi. Sosyal medya adeta inledi. Kısa süre içinde, maalesef geride kalan sağlık çalışanlarının ücretlerinde herhangi bir iyileştirme yapılmayacağını öğrendik. Sadece Sağlık Bakanlığı bünyesindeki sağlık çalışanları değil… Üniversite hastanelerinde çalışan öğretim üyeleri, araştırma görevlileri, Asistanlar, Aile hekimleri ve yanlarında fedakarca çalışan Aile Sağlığı çalışanları da zam kapsamının dışında tutulmuş. Açıkçası bu duruma çok üzüldük, çok öfkelendik, duygusal açıdan isyan ettik” dedi.

‘KARŞIYIZ’

Yapılan eşitsizliğe karşı olduklarının altını çizen Musaoğlu, “Şunun altını özellikle çiziyoruz; yetkili sendika olarak, biz zam yapılmasına asla karşı değiliz, olamayız da. Zamma karşı olmamız, sendikal kimliğimizi ve mücadelemizi inkar anlamına gelir. Biz zam üzerinden ayrımcılık yapılmasına karşıyız. Siyaset eliyle, kanun düzeyinde ayrımcılık yapılmasına karşıyız. Hekim harici yüzbinlerce sağlık çalışanının üvey evlat görülmesine, yok sayılmasına, emeklerinin hor görülmesine karşıyız.  Can kurtarmak için can vermekten çekinmeyen sağlık çalışanlarının fedakarlıklarının, mücadelelerinin, gayretlerinin görmezden gelinmesine karşıyız. Vicdan sahibi herkesi de karşı olmaya, tepki göstermeye davet ediyoruz” diye konuştu.

ÜLKEDE 1 MİLYON SAĞLIK ÇALIŞANI VAR

Ülkede çalışan sağlık çalışanlarını işaret eden Başkan Musaoğlu, “Ülkemizde, kamu adına 1 milyon sağlık çalışanı görev yapıyor. Kapıdaki güvenlik görevlisinden danışmadaki memura, temizlik görevlisinden teknikere, ambulans şoföründen röntgen teknisyenine, hemşiresinden doktorun. Bunların tamamı 1 milyon sağlık emekçisine dahildir. Görev tanımları farklıdır ancak yaptıkları iş insanımıza sağlık hizmeti sunmaktır.  Her bir branştaki, her bir birimdeki sağlık emekçisi, sağlık hizmet zincirinin bir halkasını temsil ediyor.  Zincirin bir halkasını yok sayarsanız, tamamını yok saymış olursunuz.  Zincirin bir halkasını kırarsanız, tamamını incitmiş olursunuz.  Zincirin bir halkasını görmezden gelirseniz, tamamını görmezden gelmiş olursunuz. Zam konusunda geçen hafta yapılan açıklamalarla tam da bu durum ortaya konmuştur.  Üstelik en yetkililerin ağzından. Gerçekten de çok üzüntü verici bir durum” ifadelerine yer verdi.