Ticaret deki kayıplarımız neden?
Ticaret ve Sanayi Odasının geçmişten bugüne kadar olan analizini gazetemiz ile paylaşan 3. Komite meclis üyesi adayları paylaştıkları veriler doğrultunda Sivas olarak ya uyuduk yâda uyutulduk dediler.
Tarih: 27.3.2018 12:28:26

Hakan BAKAR

Sivas ticaret ve sanayi odası seçimlerine günler kala sanayici iş adamları seçim çalışmalarını aralıksız sürdürmeye devam ediyor.

Sivas Ticaret ve Sanayi odası seçimlerinde meclis üyesi adayları olan 3. Komite sanayiciler grubu Aktes Isı Saffet Akkuş, Osmanoğulları mobilya Fikret Yurt, Korkmaz Panel Kürşad Korkmaz´dan oluşmaktadır.

Ticaret ve Sanayi Odasının geçmişten bugüne kadar olan analizini gazetemiz ile paylaşan 3. Komite meclis üyesi adayları paylaştıkları veriler doğrultunda Sivas olarak ya uyuduk yâda uyutulduk dediler.

Ticaretimizin, Sanayimizin, İhracatımızın, gelişmemizi ve Sivas´ın kalkınması için çok ciddi adımlar atmak gerekir.

Eksikliklerin giderilmesi için eleştiren değil çözüm bulan taraf olarak yola çıktık.

Sivas Ticaret ve Sanayi Odasının cevaplaması gereken bazı soruların olduğuna da vurgu yapan 3. Komite meclis üyesi adayları bazı sorunların cevaplanması kanaatindeyiz dediler ve soruları dile getirdiler.

Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız, Bakanlarımız, TOBB ve diğer STK ile ortak bir şekilde kaç defa yurt dışı ticari ziyaretler yapılmıştır?

Sivas Ticaret ve sanayi Odası olarak yurt dışına ticari bağlantılar kurmak adına kaç kez gidilmiştir?

Dünyadan Sivas´ımıza kaç kez ticari heyetler gelmiştir yâda getirilmişidir?

Oda yönetimi olarak Sivas´ımıza kaç tane İhracatçı firma kazandırmışlardır?

Son 16 yılda ne idik ne olduk?

3. komite meclis adayları İllere göre 2002 ve 2017 İhracat rakamlarını da şu şeklide açıkladılar.

Sivas 12.770.576 ,                Malatya 110.073.396,          Elazığ,37.732.976, Kahramanmaraş 167.185,707.            

İllere göre 2017 İhracat rakamları.

Sivas 336552305 ,                Malatya 873.337.376,          Elazığ,1.174.491.554, Kahramanmaraş 3.494.469.728.    

Rakamlara bakıldığında Sivas Ticaret olarak diğer şehirlere göre çok geride kalmıştır. Yine bu rakamlara ve verilere göre çalışan sayımız ve nüfusumuzun da  geride kaldığın ifade etmek isteriz.

Bu değerlendirmelere başka bir açıdan bakacak olursak Sivas son 30 yılda kazandığı değerli firmaların %80 ‘nini kaybetmiştir.

3. Komite sanayiciler grubu Aktes Isı Saffet Akkuş, Osmanoğulları Mobilya Fikret Yurt, Korkmaz Panel Kürşad Korkmaz, komite Başkanı İlhan Ocak, Kuzey Makine Mahmut Elibol, Bayramoğlu Mobilya Ramazan Dama, Gülseren Doğan, Metin Yüzer ve diğer ekip arkadaşları Sivas´ta Ticari olarak atılması gereken adımlar hakkında ortak açıklamalarda bulundular.

SİVAS´IN LOKOMOTİFİ SANAYİSİ OLMALI

1 Nisan 2018 pazar günü yapılacak olan STSO seçimleri için yenilikçi ekip Sivas´ın en ücra yerlerinde ki üyelerinden tutun da Sivas´ın en büyük işletmesine kadar birçok önemli yerleri ziyaret ederek esnafın dertlerini dinleyip ve değerli görüşlerini aldılar.

Seçim çalışmaları çerçevesinde Üçüncü komiteden meclis adayı olan sanayici grubu seçim sürecinin yaklaştığını dile getirerek şunları ifade ettiler.

 “Bir şehrin ticaret ve Sanayi odası bu şehrin en büyük STK sıdır. Başkanı ve yönetimi ticaret adına şehre yön veren önemli kuruluş ve kurumdur. STSO Olarak şehrin ihtiyaçları gereğince şehrimizin ticaretinin artırılması için devlet yatırımlarını en iyi şekilde kazanca dönüştürmek ilk vazifemizdir. Bizim yapacağımız; hükümetimizin ve belediyemizin cömertçe yaptığı ve yapacağı yatırımları belirlemek ve onları şehrimizin en uygun yerlerine yapılmasını sağlamak olmalıdır. Bunları gerçekleştirirken tüm menfaat çatışmalarına ve rant kavgalarına bir karşı durarak yapmalıyız.  Yapacağımız şey çok basit; İstanbul´da Ankara´da Kayseri´de ticaret Sanayi odaları ne yapıyorsa bizde onların yaptıklarını yapmaya çalışacağız. Çevre illerimize baktığımızda ihracatta istihdam ve vergi ödemelerinde en kötüsü bizi ikiye katlamış durumlar” dediler.

 “TİCARET BİR CEPTEN ALIP DİĞER CEBE KOYMAK DEMEK DEĞİLDİR”

Ticaret ve sanayi Odası 3. Komite Sanayici Meclis Adayları Geride bıraktığımız 16 yılda bir şehrin gerçek geliri şehir dışından şehre getirdiği paradır. Bunun en kıymetli olanı ise ihracattır diyerek açıklamalarına şöyle devam ettiler. “Ülkemiz sınırları içerisinde olan değerler bu ülkemizindir. Biz bu değeri ancak üreterek ve dışardan getirdiklerimizle artıra biliriz. Ticaret bir cepten alıp diğer cebe koymak demek değildir. Biz Sivas´ın sanayide atılım yapmasını sağlamak için çareler bulmazsak bu şehre dışardan para sokamayız ve istihdam da sağlayamayız. Bilirsiniz ezberlenmiş bir fikir vardır İstanbul´da ve diğer şehirlerdeki Sivaslı Sanayicileri Sivas´a getirmek. Aslında bu çok güzel bir fikirdir ancak geçtiğimiz yıllarda bu iyi bir şekilde yapılamamıştır. Biz bununla ilgili bu hemşerilerimizin bir envanterini çıkarıp bunlarla temasa geçip ciddi ve önemli toplantılar yaparak bunların Sivas´a yatırım yapmaları için çaba sarf edeceğiz. Biz bu yatırımcıları Sivas´a getirmek için tabiri caizse kul köle olacağız. Problemlerini kendi problemlerimiz bilip çözüme kavuşturacağız. Onlar geldikleri için çok mutlu olacaklar. Seçim çalışmaları sürecinde esnaf gezilerinde duyduklarımız bizleri çok üzdü. Şehrimize dışarıdan gelen sanayicilerin geldiklerine pişman olduklarını duyduk. Biz bu algıyı çözmek zorundayız ve yeni bir ekip ile çözeceğiz.

“SANAYİCİMİZİ  DERTLERİNİ ANLATACAĞI BİR PLATFORM OLUŞTURACAĞIZ”

Öte yandan seçim çalışmaları için son iki ay içinde yaptıkları gezilerde sanayicilerin özellikle küçük sanayideki işletmelerin sahipsiz olduklarını, ödedikleri aidatların kendilerine dönüşünün nasıl olacağını sorup durduklarını da aktaran 3. Komite meclis üyeleri; “Biz öncelikle tüm işletlerimizin odaya gelip dertlerini anlatacağı bir platform oluşturacağız. Onların odaya gelip görüşlerini anlatacağı toplantılar düzenleyerek onların şikâyet ve sıkıntılarını çözüm için çalışmalar içinde olacağız. Sonrada bununla ilgili sonuca giden faaliyetler yapacağız.  Öte yandan odamızda bir “işletme temsilciliği” birimi oluşturacağız, Bu birimde İngilizce ve Arapça bilen ihracat uzmanı elemanlar istihdam ederek tüm sanayicimizin ihracata hazırlayacağız. Buna bağlı olarak sanayimizin şehir dışı ve ihracat rakamlarını her yıl artan bir periyot da olmasını sağlayacak çalışmaları yapacağız. Ayrıca devlet desteklerinden sanayicimizin ve küçük işletmelerimizin yararlanması için ciddi çalışmalar içerisine gireceğiz” şeklinde konuştular.

 “TİCARET GELŞİMLE GELİŞİMDE DEĞİŞİMLE OLACAK”

Yapacakları diğer önemli faaliyetlerinin ise tüccar ve sanayicinin örnek alacağı büyük sanayi şehirlerine geziler düzenleyerek bunların sanayi ve işletme kültürünü arttıracakları da vurgu yapam 3. Komite adayları şöyle devam etti. “yurtdışı gezileri yaparak ve sanayicimizin imalatçılık, Sanayicilik kültürünü geliştireceğiz. 

Şehrimizin marka eksikliğinin sebep ve sonuçlarını inceleyip şehrimizin önemli tatlarından olan Sivas Köftesini sadece Sivaslıların değil tüm dünyada tercih edilen bir lezzet haline getirip köfte denilince akla bundan sonra Sivas gelecek çalışması yapacağız.

Tüm dünyadan talepler gören tesislerimiz yer almakta. Bu tesislerin kendi çabalarının haricinde tüm dünyada Sivas üretiyor çalışması yaparak firmaların kendi bünyelerinde yapmış oldukları çalışmaları ilimizde mobilya, vagon, demir çelik ve metal sektörü, ısıtma, soğutma endüstriyel uygulamalar ve Turizm alanında talebi artıracak firmaların marka çalışmalarına değerler katacaklarını” söylediler.

Sonuç olarak: TİCARET GELİŞİMLE GELİŞİM DE DEĞİŞİMLE OLACAK.

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Ticaret deki kayıplarımız neden
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Çiftçi mazotta ÖTV ödemesin
Çiftçi mazotta ÖTV ödemesin
CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, TBMM´ye sunduğu kanun teklifinde çiftçilerin tarımsal üretimde kullandıkları mazotun ÖTV´den muaf tutulmasını teklif etti.
 “Yeni bir anlayışla ülkemize hizmet edeceğiz"
“Yeni bir anlayışla ülkemize hizmet edeceğiz"
Yeniden Refah Partisi Sivas İl Başkanı Fatih Kalkan “Genel Başkanımız Sayın Fatih Erbakan´ın öncülüğünde Yeniden Refah Partisi´nin 17 Kasım Pazar günü Ankara´da, Ankara Spor Salonu´nda "Burada Gelecek Var" sloganıyla gerçekleştireceğimiz 1.Olağan Genel Kurulumuza, tüm Sivaslı hemşehrilerimizi kongremize davet ediyoruz.”dedi.
İl Meclisi misafirlerini ağırladı
İl Meclisi misafirlerini ağırladı
Sivas İl Genel Meclisi, Kasım ayı toplantılarının ikinci oturumu için bir araya geldi. Sivas İl Genel Meclis Başkanı Hakan Akkaş Başkanlığında meclis toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıda gündem konuları ele alınarak değerlendirildi.
Milli Görüş´ün 50. yıl vizyonu açıklandı
Milli Görüş´ün 50. yıl vizyonu açıklandı
Saadet Partisi 7.Olağan Kongresi Ankara´da yapıldı. Genel Başkan Temel Karamollaoğlu, Milli Görüş´ün 50. yılında Saadet Partisi´nin 7´nci Olağan Kongresi konuşmasında "birlik" ve "beraberlik" mesajları verdi.
“Gece gündüz demeden çalışacağız”
“Gece gündüz demeden çalışacağız”
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Sivas Milletvekili Ahmet Özyürek gazetemize nezaket ziyaretinde bulundu. Sohbet ortamında geçen ziyarete, MHP İl Başkanı Özkan Turan Navruz ve parti yönetimi de katıldı.
 Destici: "ABD artık dost bir ülke değil"
Destici: "ABD artık dost bir ülke değil"
BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Sivas İl Başkanlığı binasında düzenlediği basın açıklamasında, “Amerika bizim için bu saatten sonra ne bir müttefik ne bir stratejik ortak ne de bir dost ülke değildir” dedi.
Merkez Parti Sivas´ta çalışmalarına başladı
Merkez Parti Sivas´ta çalışmalarına başladı
Kır, “3 Kasım´da Ankara´da genel merkezimizde il, ilçe başkanları ve MYK üyelerinin bir araya gelmesi ile genel Başkanımızın öncülüğünde istişare toplantımızı yapacağız” dedi. Merkez Parti Sivas İl Başkanı Mali Müşavir Hasan Kır gazetemizi ziyaret ederek Merkez Parti´nin çalışmaları hakkında bilgi verdi.
CHP´li Karasu´dan 29 Ekim mesajı
CHP´li Karasu´dan 29 Ekim mesajı
CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı vesilesiyle bir mesaj yayımladı.
“Bayrağımıza rüzgar olmaya devam edeceğiz”
“Bayrağımıza rüzgar olmaya devam edeceğiz”
AK Parti Sivas İl Başkanı Hakan Aksu, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle bir mesaj yayımladı.
Bahçeli´den Trump´ın skandal mektubuna sert tepki
Bahçeli´den Trump´ın skandal mektubuna sert tepki
Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Türk milleti Trump mektubunu gıyaben yırtmış ve çiğnemiştir. ABD Başkanı´nın Türk milletinin onuruyla oynama teşebbüsü tarifi ve tamiri olmayan bir alçalma ve kepazelik halidir.Üstelik CHP Genel Başkanı´nın Trump´ın zelil mektubunu grup toplantısında okuması, Barış Pınarı Harekatı´na içi yana yana destek açıklaması ne vatan sevgisiyle, ne de sorumlu ve sağduyulu siyaset anlayışıyla kesinlikle bağdaşmayacaktır" dedi.
Karasu: Tarım ayağı kalkmadan ekonomi düze çıkmaz
Karasu: Tarım ayağı kalkmadan ekonomi düze çıkmaz
CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, tarımsal üretimde son yıllarda yaşanan sorunların araştırılıp çözüm yollarının geliştirilmesi için TBMM´ye araştırma önergesi sundu.
Sivas İl Genel Meclisi Tek Ses Tek Yürek!
Sivas İl Genel Meclisi Tek Ses Tek Yürek!
Sivas İl Genel Meclisi olağanüstü toplantıda bir araya geldi. İl Genel Meclis Başkanı Hakan Akkaş başkanlığında gerçekleştirilen olağanüstü toplantıya il genel meclisi üyelerinin yanı sıra, Sivas İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Nebi Kaya, Genel Sekreter Yardımcısı Mevlüt Soysal ve birim müdürleri katıldı.
BBP´den HDP´ye "Hadlerini bildiririz"
BBP´den HDP´ye "Hadlerini bildiririz"
Büyük Birlik Partisi (BBP) Sivas İl Başkanı Uğut Bulut, partilerinin Genel Başkanı Mustafa Destici´ye Meclis´te söz vermeyen TBMM Başkan Vekili HDP´li Mithat Sancar´a sert tepki gösterdi.
CHP´den iklim değişikliği için araştırma komisyonu teklifi
CHP´den iklim değişikliği için araştırma komisyonu teklifi
CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, iklim değişikliği ve küresel ısınmadan dolayı Türkiye´nin yaşayacağı olumsuzlukların tespiti ve önlenmesi için Araştırma Komisyonu kurulmasını teklif etti.
“Önceleğimiz Türkiye´nin bütünlüğüdür”
“Önceleğimiz Türkiye´nin bütünlüğüdür”
Yeniden Refah Partisi Merkez İlçe Teşkilatı Barış Pınarı Harekatına destek amaçlı şehir merkezinde toplanarak basın açıklaması yaptı.
Sivas CHP´de deprem
Sivas CHP´de deprem
CHP Genel merkezi, Sivas İl ve Merkez ilçe teşkilatı yönetimini görevden aldı. Görevden alınan İl Başkanı Ahmet Turan Temel ve Merkez İlçe Başkanı Özcan Erdoğan ortak bir basın açıklaması yaparak CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu´ya yüklendi. Başkan Temel, ‘´Bu yanlış hukuksuzdur, adil değildir, adaletten yoksundur. Sayın vekil bu ilin her şeyi midir, bizi neden görevden almıştır?´´ dedi.
CHP´li Karasu: Bakanlık, iç denetimi engelliyor
CHP´li Karasu: Bakanlık, iç denetimi engelliyor
CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, Hazine ve Maliye Bakanlığı bünyesindeki İç Denetim Koordinasyon Kurulu´na geçtiğimiz Şubat ayından bu yana atama yapılmadığını ve kamu kurumlarının iç denetim sürecinin bakanlık tarafından bilinçli bir şekilde engellendiğini söyledi.
AK Parti gençlik kollarından teşekkür ziyareti
AK Parti gençlik kollarından teşekkür ziyareti
Barış Pınarı Harekatına destek amacıyla gelirini Mehmetçiğe bağışlayan pide fırını işletmecisi Cemil Yıldırım´ı ziyaret eden AK Parti Gençlik Kolları Başkanı Fatih Sakarya, Yıldırım´a teşekkür plaketi verdi.
Geminbeli ve Yağdonduran´da gecikme
Geminbeli ve Yağdonduran´da gecikme
CHP´li Karasu sordu, bakanlık itiraf etti: İki projede 6 yıllık gecikme
“Meclis, halkın taleplerini karşılamalı”
“Meclis, halkın taleplerini karşılamalı”
Karasu, “´Meclis, halkın taleplerini karşıladığı müddetçe meşrudur´´ dedi.
Eylül Ayı İl Divan Toplantısı yapıldı
Eylül Ayı İl Divan Toplantısı yapıldı
Yeniden Refah Partisi Sivas İl Başkanlığı, aylık il divan toplantısını gerçekleştirdi.
CHP´den çiftçi borçlarının yapılandırılması için kanun teklifi
CHP´den çiftçi borçlarının yapılandırılması için kanun teklifi
CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, çiftçilerin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri´nden kullandıkları ve sorunlu hale gelen kredilerin yapılandırılması için kanun teklifi verdi.
CHP´li Karasu: 134 bin 866 çocuk sağlık hizmeti alamıyor
CHP´li Karasu: 134 bin 866 çocuk sağlık hizmeti alamıyor
CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, Sivas´ta çocuk nöroloğu ve kardiyoloğu yokluğu nedeniyle 134 bin 866 çocuğun sağlık hizmetlerinden faydalanmadığını belirtti.
İYİ Parti´den Üye Kaydı Seferberliği
İYİ Parti´den Üye Kaydı Seferberliği
İYİ Parti Merkez İlçe Başkanı olarak atanan Melih Uçmaz, üye kaydı seferberliği başlattıklarını ifade etti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
DOLAR
5.7704
EURO
6.3641
booked.net
Ayağa kalkarsan hizmet kastiyle kalk, eğer konuşacak olursan hikmetle konuş, oturacağın zaman hürmetle otur?

Hacı Bektaşı Veli
Atlar yüz ifadelerini kullanarak birbirleriyle iletişim kurarlar

www.bizimsivas.com.tr
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59