YAZARLAR

Ticaret deki kayıplarımız neden?

Ticaret ve Sanayi Odasının geçmişten bugüne kadar olan analizini gazetemiz ile paylaşan 3. Komite meclis üyesi adayları paylaştıkları veriler doğrultunda Sivas olarak ya uyuduk yâda uyutulduk dediler.

Hakan BAKAR

Sivas ticaret ve sanayi odası seçimlerine günler kala sanayici iş adamları seçim çalışmalarını aralıksız sürdürmeye devam ediyor.

Sivas Ticaret ve Sanayi odası seçimlerinde meclis üyesi adayları olan 3. Komite sanayiciler grubu Aktes Isı Saffet Akkuş, Osmanoğulları mobilya Fikret Yurt, Korkmaz Panel Kürşad Korkmaz´dan oluşmaktadır.

Ticaret ve Sanayi Odasının geçmişten bugüne kadar olan analizini gazetemiz ile paylaşan 3. Komite meclis üyesi adayları paylaştıkları veriler doğrultunda Sivas olarak ya uyuduk yâda uyutulduk dediler.

Ticaretimizin, Sanayimizin, İhracatımızın, gelişmemizi ve Sivas´ın kalkınması için çok ciddi adımlar atmak gerekir.

Eksikliklerin giderilmesi için eleştiren değil çözüm bulan taraf olarak yola çıktık.

Sivas Ticaret ve Sanayi Odasının cevaplaması gereken bazı soruların olduğuna da vurgu yapan 3. Komite meclis üyesi adayları bazı sorunların cevaplanması kanaatindeyiz dediler ve soruları dile getirdiler.

Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız, Bakanlarımız, TOBB ve diğer STK ile ortak bir şekilde kaç defa yurt dışı ticari ziyaretler yapılmıştır?

Sivas Ticaret ve sanayi Odası olarak yurt dışına ticari bağlantılar kurmak adına kaç kez gidilmiştir?

Dünyadan Sivas´ımıza kaç kez ticari heyetler gelmiştir yâda getirilmişidir?

Oda yönetimi olarak Sivas´ımıza kaç tane İhracatçı firma kazandırmışlardır?

Son 16 yılda ne idik ne olduk?

3. komite meclis adayları İllere göre 2002 ve 2017 İhracat rakamlarını da şu şeklide açıkladılar.

Sivas 12.770.576 ,                Malatya 110.073.396,          Elazığ,37.732.976, Kahramanmaraş 167.185,707.            

İllere göre 2017 İhracat rakamları.

Sivas 336552305 ,                Malatya 873.337.376,          Elazığ,1.174.491.554, Kahramanmaraş 3.494.469.728.    

Rakamlara bakıldığında Sivas Ticaret olarak diğer şehirlere göre çok geride kalmıştır. Yine bu rakamlara ve verilere göre çalışan sayımız ve nüfusumuzun da  geride kaldığın ifade etmek isteriz.

Bu değerlendirmelere başka bir açıdan bakacak olursak Sivas son 30 yılda kazandığı değerli firmaların %80 ?nini kaybetmiştir.

3. Komite sanayiciler grubu Aktes Isı Saffet Akkuş, Osmanoğulları Mobilya Fikret Yurt, Korkmaz Panel Kürşad Korkmaz, komite Başkanı İlhan Ocak, Kuzey Makine Mahmut Elibol, Bayramoğlu Mobilya Ramazan Dama, Gülseren Doğan, Metin Yüzer ve diğer ekip arkadaşları Sivas´ta Ticari olarak atılması gereken adımlar hakkında ortak açıklamalarda bulundular.

SİVAS´IN LOKOMOTİFİ SANAYİSİ OLMALI

1 Nisan 2018 pazar günü yapılacak olan STSO seçimleri için yenilikçi ekip Sivas´ın en ücra yerlerinde ki üyelerinden tutun da Sivas´ın en büyük işletmesine kadar birçok önemli yerleri ziyaret ederek esnafın dertlerini dinleyip ve değerli görüşlerini aldılar.

Seçim çalışmaları çerçevesinde Üçüncü komiteden meclis adayı olan sanayici grubu seçim sürecinin yaklaştığını dile getirerek şunları ifade ettiler.

 ?Bir şehrin ticaret ve Sanayi odası bu şehrin en büyük STK sıdır. Başkanı ve yönetimi ticaret adına şehre yön veren önemli kuruluş ve kurumdur. STSO Olarak şehrin ihtiyaçları gereğince şehrimizin ticaretinin artırılması için devlet yatırımlarını en iyi şekilde kazanca dönüştürmek ilk vazifemizdir. Bizim yapacağımız; hükümetimizin ve belediyemizin cömertçe yaptığı ve yapacağı yatırımları belirlemek ve onları şehrimizin en uygun yerlerine yapılmasını sağlamak olmalıdır. Bunları gerçekleştirirken tüm menfaat çatışmalarına ve rant kavgalarına bir karşı durarak yapmalıyız.  Yapacağımız şey çok basit; İstanbul´da Ankara´da Kayseri´de ticaret Sanayi odaları ne yapıyorsa bizde onların yaptıklarını yapmaya çalışacağız. Çevre illerimize baktığımızda ihracatta istihdam ve vergi ödemelerinde en kötüsü bizi ikiye katlamış durumlar? dediler.

 ?TİCARET BİR CEPTEN ALIP DİĞER CEBE KOYMAK DEMEK DEĞİLDİR?

Ticaret ve sanayi Odası 3. Komite Sanayici Meclis Adayları Geride bıraktığımız 16 yılda bir şehrin gerçek geliri şehir dışından şehre getirdiği paradır. Bunun en kıymetli olanı ise ihracattır diyerek açıklamalarına şöyle devam ettiler. ?Ülkemiz sınırları içerisinde olan değerler bu ülkemizindir. Biz bu değeri ancak üreterek ve dışardan getirdiklerimizle artıra biliriz. Ticaret bir cepten alıp diğer cebe koymak demek değildir. Biz Sivas´ın sanayide atılım yapmasını sağlamak için çareler bulmazsak bu şehre dışardan para sokamayız ve istihdam da sağlayamayız. Bilirsiniz ezberlenmiş bir fikir vardır İstanbul´da ve diğer şehirlerdeki Sivaslı Sanayicileri Sivas´a getirmek. Aslında bu çok güzel bir fikirdir ancak geçtiğimiz yıllarda bu iyi bir şekilde yapılamamıştır. Biz bununla ilgili bu hemşerilerimizin bir envanterini çıkarıp bunlarla temasa geçip ciddi ve önemli toplantılar yaparak bunların Sivas´a yatırım yapmaları için çaba sarf edeceğiz. Biz bu yatırımcıları Sivas´a getirmek için tabiri caizse kul köle olacağız. Problemlerini kendi problemlerimiz bilip çözüme kavuşturacağız. Onlar geldikleri için çok mutlu olacaklar. Seçim çalışmaları sürecinde esnaf gezilerinde duyduklarımız bizleri çok üzdü. Şehrimize dışarıdan gelen sanayicilerin geldiklerine pişman olduklarını duyduk. Biz bu algıyı çözmek zorundayız ve yeni bir ekip ile çözeceğiz.

?SANAYİCİMİZİ  DERTLERİNİ ANLATACAĞI BİR PLATFORM OLUŞTURACAĞIZ?

Öte yandan seçim çalışmaları için son iki ay içinde yaptıkları gezilerde sanayicilerin özellikle küçük sanayideki işletmelerin sahipsiz olduklarını, ödedikleri aidatların kendilerine dönüşünün nasıl olacağını sorup durduklarını da aktaran 3. Komite meclis üyeleri; ?Biz öncelikle tüm işletlerimizin odaya gelip dertlerini anlatacağı bir platform oluşturacağız. Onların odaya gelip görüşlerini anlatacağı toplantılar düzenleyerek onların şikâyet ve sıkıntılarını çözüm için çalışmalar içinde olacağız. Sonrada bununla ilgili sonuca giden faaliyetler yapacağız.  Öte yandan odamızda bir ?işletme temsilciliği? birimi oluşturacağız, Bu birimde İngilizce ve Arapça bilen ihracat uzmanı elemanlar istihdam ederek tüm sanayicimizin ihracata hazırlayacağız. Buna bağlı olarak sanayimizin şehir dışı ve ihracat rakamlarını her yıl artan bir periyot da olmasını sağlayacak çalışmaları yapacağız. Ayrıca devlet desteklerinden sanayicimizin ve küçük işletmelerimizin yararlanması için ciddi çalışmalar içerisine gireceğiz? şeklinde konuştular.

 ?TİCARET GELŞİMLE GELİŞİMDE DEĞİŞİMLE OLACAK?

Yapacakları diğer önemli faaliyetlerinin ise tüccar ve sanayicinin örnek alacağı büyük sanayi şehirlerine geziler düzenleyerek bunların sanayi ve işletme kültürünü arttıracakları da vurgu yapam 3. Komite adayları şöyle devam etti. ?yurtdışı gezileri yaparak ve sanayicimizin imalatçılık, Sanayicilik kültürünü geliştireceğiz. 

Şehrimizin marka eksikliğinin sebep ve sonuçlarını inceleyip şehrimizin önemli tatlarından olan Sivas Köftesini sadece Sivaslıların değil tüm dünyada tercih edilen bir lezzet haline getirip köfte denilince akla bundan sonra Sivas gelecek çalışması yapacağız.

Tüm dünyadan talepler gören tesislerimiz yer almakta. Bu tesislerin kendi çabalarının haricinde tüm dünyada Sivas üretiyor çalışması yaparak firmaların kendi bünyelerinde yapmış oldukları çalışmaları ilimizde mobilya, vagon, demir çelik ve metal sektörü, ısıtma, soğutma endüstriyel uygulamalar ve Turizm alanında talebi artıracak firmaların marka çalışmalarına değerler katacaklarını? söylediler.

Sonuç olarak: TİCARET GELİŞİMLE GELİŞİM DE DEĞİŞİMLE OLACAK.