Anahtar Kelimeler: EVLAT: .

YAZARLAR

‘ÜVEY EVLAT: 1. OSB’

CHP Milletvekili Ulaş Karasu, Sivas Nuri Demirağ Organize Sanayi Bölgesi’nin “Cazibe Merkezi” olmasını yetersiz bulduğunu belirterek Sivas Organize Sanayi Bölgesi’nin üvey evlat muamelesi göreceğini öne sürdü

Sena POLAT/

Sivas Nuri Demirağ Organize Sanayi Bölgesi’nin “Cazibe Merkezi” olması yönünde karar çıkan Cumhurbaşkanı Kararı’na ilişkin CHP Milletvekili Ulaş Karasu’dan açıklama geldi. Milletvekili Ulaş Karasu kararı Sivas için yetersiz bulduğunu belirtti ve Sivas’ın yıllardır üretimde yükünü çeken Sivas Organize Sanayi Bölgesi’ndeki üreticilerin ayrımcılığa uğradığını belirtti.
Cazibe Merkezi kararının ilk kez sadece bir nokta için geçerli olduğunu kaydeden Karasu, “Cazibe Merkezi tanımlaması teşvik programında şehirler için yapılır. Ancak Cumhurbaşkanı Kararı’nda görüyoruz ki uygulama Sivas’ın geneli için değil sadece yapımı devam eden Nuri Demirağ Organize Sanayi Bölgesi için geçerli. Burada adaletten bahsetmemiz söz konusu olamaz. Sivas’ın yıllardır üretimde yükünü çeken Sivas Organize Sanayi Bölgesi’ndeki üreticiler ayrımcılığa uğradı. Kararla Sivas OSB’deki KOBİ’lerimiz üvey evlat muamelesi görmüş olacak. Aynı şehirde bulunan iki farklı Organize Sanayi Bölgesi için iki farklı teşvik kuralı uygulanacak. Cazibe merkezi olan illerde uygulama o ilin tamamını kapsıyor. Sivas’ın günahı nedir? Bu uygulamanın Sivas’tan başka örneği yok” dedi.

‘AYRI UYGULAMA YANLIŞ’

Sivas’ın tamamının teşvik bölgesi haritasında uğradığın haksızlığın giderilmeden Sivas’ta istihdam ve yatırım sorununun çözüme kavuşmayacağını kaydeden Karasu, “İktidar ihracat rakamlarıyla övünüyor. Ancak Sivas ihracatta geriye giden dört ilden biri. Bunun sebebi açık. Sivas’la aynı demografik yapıya sahip kentler teşvik uygulamasında Sivas’ın bir adım önünde. Cumhurbaşkanı Kararı’yla Nuri Demirağ Organize Sanayi Bölgesi’nin cazibe merkezi olarak tanımlanması bu gerçeği değiştirmiyor. Sivaslı üreticilerin talebi tüm kentin teşvikte hak ettiği noktaya ulaşması. Kentin bir bölümü için ayrı diğer bir bölümü için ayrı uygulama yanlış. Meclis Başkanlığı’na sunduğum kanun teklifimle Sivas’ın yıllardır uğradığı haksızlığı ve üreticilerimizin taleplerini dile getirmiştim. Ancak teklifim Cumhur İttifakı’nın oylarıyla reddedilmişti. O dönem Meclis kürsüsünden söylediklerimi bir kez daha tekrar ediyorum. Sivas’ın sorunlarını çözmek istiyorsanız Sivas’ın tamamını teşvik haritasında hak ettiği yere ulaştırın. Sivas’tan giden iş gücünün de yatırım da temel sebebi budur” şeklinde konuştu.