Anahtar Kelimeler: SIKINTISI (VİDEO)

YAZARLAR

YAN DAL SIKINTISI VAR (VİDEO)

YAN DAL SIKINTISI VAR

Valilik tarafından düzenlenen ‘Elinize Değil Yüreğinize Dokunuyoruz’ projesi kapsamında programa katılan aileler Sivas’ta çocuk doktorunun olmamasından yakındı. Konuya açıklık getiren İl Sağlık Müdürü Fethullah Selçuk Moğulkoç, sıkıntının ülkenin genelinde yan dalların tercih edilmemesinden kaynaklandığını söyledi

Ayşe Mine EĞÜZ/

Valilik, İl Özel İdaresi ve İl Sağlık Müdürlüğü tarafından ‘Tip 1 Diyabetli Çocukların Yaşam Kalitesinin Artırılması’ projesi kapsamında Sivas Valiliği Ek Bina Konferans Salonunda protokol imza töreni düzenlendi. İmzalanan protokol kapsamında sensörlü glikoz ölçüm cihazına sahip olacak hastalar parmaklarından kan alınarak değil cilt altından günde 288 kez şeker düzeyi ölçebilecekler. Ailelerin konuşmaları salonda duygu dolu anlar yaşattı.

Programın açış konuşmasını yapan Vali Salih Ayhan, “İmzalanan protokol kapsamında kent merkezinde 157 diyabetli öğrencinin sensörlü glikoz cihazı ihtiyacı giderilecek. Valiliğimiz ve İl Özel İdaremiz olarak birçok projeyi hayata geçiriyoruz. İnanın bugün protokolünü imzalayacağımız proje kadar beni mutlu eden bir proje olmamıştı. Biz her projemizde insana dokunmaya çalışıyoruz ama bugünkü projemiz doğrudan evlatlarımıza dokunan özel bir proje. ‘Elinize değil yüreğinize dokunuyoruz’ projesi ile 4-18 yaş aralığında tespit ettiğimiz 157 Tip 1 diyabetli öğrencimize sensörlü glikoz ölçüm cihazı vereceğiz.  Türkiye’de yaklaşık 20 bin tip 1 diyabetli evladımız var.  Yarısı 8 yaşın altında olan bu çocuklar, gece-gündüz parmaklarını 8-15 kez delerek kan şekerlerini ölçmek, uygun dozda insülin almak zorundalar.  Oysa sensör teknolojisiyle parmaklar delinmeden, cilt altından günde 288 kez şeker düzeyi ölçülebildiğini öğrendik. Ayrıca; Dünyada diyabetli çocukların sağlığı ile uğraşan birçok uzman, diyabetli çocukların uzun dönemli kan şekeri dengeleri ve komplikasyonların önlenmesi bakımından tanıdan sonraki ilk altı ayın önemli olduğunu ve mümkünse bütün çocuklarda tanıdan hemen sonraki günlerde sensör takılmasını öneriyorlar” dedi.

‘YAŞAM KALİTELERİ ARTSIN DİYE’

Hasta çocukların yaşam kalitesini artırmak amacıyla böyle bir projeyi hayata geçirdiklerine değinen Vali Ayhan, “Evlatlarımızın yaşam kalitelerini artırmak ve hayatlarını kolaylaştırmak için hemen projemizi hayata geçirdik. Devletimizin bu tür problemleri çok kolay yoldan çözecek imkânları fazlasıyla var. İmzaladığımız bu protokolle ilimizdeki 157 çocuğumuza sensörlü ölçüm cihazlarını vereceğiz. Artık evlatlarımızın ellerine değil yüreklerine dokunacağız. Çocuklarımız, milletimizin en değerli varlığı, barışın, kardeşliğin ve sevginin temsilcileri, geleceğimiz, güvencemiz ve umudumuzdur” diye konuştu.

‘BİREBİR TAKİPTEYİZ’

Vali Salih Ayhan’ın konuşmasının ardından söz alan aileler Sivas’ta çocuk doktorlarının az olmasından yakındı. Konuya İl Sağlık Müdürü Fethullah Selçuk Moğulkoç açıklık getirerek, “Yan dal uzmanlarında Türkiye genelinde bir sayı eksikliği var. Özellikli branşların yüzde 70 civarı İstanbul, İzmir gibi büyükşehirlerde görev yaparken belli bir oranı da özelde görev yapıyor. Biz her atamada birebir takip ederek bakanlıktan talep ediyoruz ancak. Belli dönemlerde uzamanlar hiç iktisas almıyor. Birebir takip etmemize rağmen bazı branşlarda anca atama geliyor. Mesela bir çocuk kardiyolog 2 yılda anca nasip oldu geldi. Birebir takip ediyoruz ama yan dal uzmanlarında maalesef Türkiye genelinde bir eksikliğimiz var” ifadelerine yer verdi.