YAZARLAR

YENİ HASTANENİN MİMARİSİ BELİRLENDİ

Cumhuriyet Üniversitesi Yeni Hastanesinin mimari projesi tamamlandı. Beş kattan olaşacak olan yeni hastanede dikey değil, yatay mimari uygulanacak. Görkemli giriş kısmı ise 5 kat büyüklüğünde, ?Selçuklu medreseleri giriş kapısı´ örneği uygulanarak Türkiye

Yüksel MENEKŞE

Cumhuriyet Üniversitesi Hastanesinin yeni binası için çalışmalar devam ediyor. Proje ihalesi yapılan ve proje çalışmaları devam eden yeni hastanenin, mimari projesi tamamlandı. Sivas´ın medeniyetinde önemli bir yeri olan Selçuklu mimarisi örneği ile yapılan yeni hastane, görüntüsü ile Türkiye´de tek olacak. Özellikle giriş kısmanda yer alan dev kapı, Selçuklu medreselerinin en görkemli alanı olan giriş kapılarından esinlenerek projelendirildi. 5 katlı olacak olan hastanenin yüksekliğinde yapılan ilk kapı, taş üzerine nakışlarla süslenerek Selçuklu mimarisini andıracak. Dev kapıdan sonra ise ikinci bir taş kapı ile hastaneye giriş sağlanacak. Yeni hastanenin mimarisi hakkında ve çalışmalar hakkında bilgi veren Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, ?´ Üniversitemiz 45 yıllık tecrübesiyle, ki ben bunu 45 yıl olarak görmüyorum. 1200´lü yıllardan itibaren Sivas zaten bir ilim merkezi olmuş. Medreselerin kuruluşunu üniversitemizin kuruluş yılı olarak görüyoruz. İşte bu tecrübe ile hem üniversitemize, hem şehrimize, hem ülkemize hem de insanlığa faydalı olmak için uğraşıyoruz. İnşallah neticelerini alacağız. Sivas´ın medeniyetinde yer alan Selçuklu izlerini hastanemize de yansıtmak istedik´´ dedi.

SİVAS´A YAKIŞACAK

Yıldız, ?´Yeni hastanemiz yapı itibari ile Sivas´a uygun ve Türkiye´de bir örnek olacak. 5 katı geçmeyecek, yatay mimari düşünüyoruz. Mimarların söylediği şu ?Türkiye´de ilk kez böyle bir çalışma olduğunu gördük´. 2017 yılında daire başkanımızı, Tıp Fakültesi Dekanımızı, Başhekimimizi ve sağlıkla ilgili arkadaşlarımızı, 1 hafta Türkiye´de yeni yapılan hastaneleri incelettirdim. Şehir hastaneleri, üniversite hastaneleri ve devlet hastanelerini gezerek notlarını aldılar. Bu bilgileri mimarlarımıza verdik, onlar bir çalışma yaptılar. Tıp Fakültesinden bölüm başkanlarına sorduk ve gerekli olan şeyleri dosya haline getirdik ve tekrar eklemeler, düzenlemeler yaptık.

Sivas, Selçuklu eserleriyle dolu. Örneğin Divriği Ulu Caminin Darüşşifa kapısı var, Selçuklu medreselerinin muhteşem kapıları var. Bu kapılara benzer bir giriş yaptırdık. Genelde hastanelerimiz, tamamen cam kaplama şeklinde yapılıyor. Biz taş kaplama istiyoruz dedik ve buna göre bir mimari çizili. İnşallah bu yıl sonuna doğru ilk kazmayı buracağız´´ dedi.