Gülşah Akkaş Yaman


SEBEPSİZ ARAYANLARINIZ ÇOK OLSUN

SEBEPSİZ ARAYANLARINIZ ÇOK OLSUN


Menfaati yoksa kimsenin kimseye selam vereceği yok mu gerçekten? Hesabi  oldu her kelam? Halbuki, hasbi sohbetler insana cennetten bir kapı açar. Öyle ya cennetin konukları iyiler olacak. Geçenlerde telefonum çaldı, iş itibari ile görüştüğüm güzel bir şahsiyet “Nasılsın? İyi misin” derken şöyle söyledi ''sadece nasılsın demek sesini duymak için, sebepsiz aradım''.Bu güzel hanımefendi o an bende bir pencere açtı, insanlar o kadar her şeyin altında bir beklenti arar olmuş ki, bunu izah etme ihtiyacı duydu. Bende ona şöyle bir duada bulundum, ''Sebepsiz arayanların çok olsun.''

Sebepsiz aranmalı bazen, nasılsın demek için, dua etmek için, bilsek bir birimiz için ettiğimiz duanın bereketini, açılan kapıları. Sen bir başkası için dua ederken, melekler de senin için dua da bulunurlar. Bazen bu dünyadan gitmeden evvel tüm makamlar bitse ve herkes sadece yalın insan hali ile sohbet etse ilişki kursa birbiriyle elbette mümkün değil. Belki de o yüzden adı dünya.

Burunları Kaf dağında sanırsın ki amel defteri sağdan verildi. Mizanda sevabı ağır geldi. Sırat_ı şimşek gibi geçti ve cennetin kapısından geçti. Neden bu enaniyet acziyetle dolu heybemiz, hastalansak sanki dünya duruyor bir anda bir bardak su almaya bile mecalimiz olmazken .Bizdeki bu kibrin nedeni neden peki? En ufak bir mevki bile, ya da mal varlığı bile bizi bu kadar bizden ediyorsa hesap günü ah halimize.

Üstad der ki;

Gel ha gönül havalanma

Engin ol gönül, engin ol

Dünya malına güvenme

Engin ol gönül, engin ol

 

Gökte uçar huma kuşu

Bilmeyenler atar taşı

Engin olmak insan işi

Engin ol gönül, engin ol

 

Teslim Abdal özüm Hakk’tır

Sözümün yalanı yoktur

İnsan olmak büyük yüktür

Engin ol gönül, engin ol

 

Nasıl da dengiz her konuda, gelişimiz aynı gidişimiz aynı. Bu dünya bir tiyatro sahnesi herkes görevini sergileyecek sadece o kadar. Biz Allahın kullarının hatırını sayalım ki, Allah da bizim dünya ve ahiret işlerimizi kolaylaştırsın. Biz bazen sebepsiz hatır soralım, tebessüm edeli ve kimseye göz ucu ile bakmayalım. Herkese gönül kapımızı açalım, kim bilir kimde ne var. Kim bilir Allah'ın katında hangi kul daha sevgili.

Bir sonra ki yazı da buluşmak duası ile.

 

 

 YAZARLAR